wataha-triumph
 

PRM
  Polski Ruch Motocyklowy 1978

 

     Historia stowarzyszenia sięga 2000 roku, kiedy to grupa zapaleńców, motocyklistów z Tarnowa i terenu byłego województwa tarnowskiego postanowiła się zorganizować.
Początkowo założono nieformalną organizację, która z czasem przeobraziła się w Tarnowską Konfederację Motocyklistów WATAHA. W jej skład weszli ludzie, którzy wyznają podobne ideały, dla których jazda, a zwłaszcza turystyka motocyklowa i cross, jest szczególnym sposobem spędzania wolnego czasu, w wielu przypadkach życiową filozofią. Dyscyplina oraz zasady dotyczące bezpieczeństwa, ubioru i zachowania, ponad roczny czas terminowania, by zostać członkiem Konfederacji, a przede wszystkim działanie w zespole są naczelnymi zasadami obowiązującymi wszystkich członków WATAHY.

     Dla WATAHY rodzaj posiadanego motocykla nie ma większego znaczenia, najważniejsze jest to, jakimi ludźmi są potencjalni członkowie stowarzyszenia. Kierując się tą zasadą, grono Konfederacji ulegało zmianom. Jedni odchodzili, inni przychodzili i już pozostawali. I tak powstała grupa tworząca dzisiejszą, kilkudziesięcioosobową WATAHĘ, zahartowaną, sprawdzoną na licznych zlotach, wyjazdach i podczas wielu społecznych akcji.

     Dzisiaj Konfederacja jest zarejestrowanym stowarzyszeniem (od 14 października 2003). Posiada uchwalony statut, który stanowi fundament działalności, której głównym celem jest propagowanie turystyki motocyklowej, propagowanie bezpiecznej jazdy jednośladami oraz godne reprezentowanie miasta Tarnowa i regionu na zlotach krajowych i zagranicznych. Sprawą honoru wszystkich członków Konfederacji jest budowanie pozytywnego wizerunku motocyklisty wśród społeczeństwa, szczególne wśród ludzi młodych.

     W sierpniu 2007 roku Konfederacja zorganizowała I Zlot Motocyklistów. Impreza została uznana przez środowisko motocyklowe za bardzo udaną i znacznie odbiegającą swoim programem od zlotów opartych na wzorcach zza oceanu. Oczywiście na plus dla WATAHY.

     W roku 2008, na przełomie lipca i sierpnia zorganizowany został II Międzynarodowy Zlot Motocykli pod hasłem „Szlakiem Niepodległości”, który odbył się na przepięknych terenach Stadniny Koni w Klikowej koło Tarnowa. Wzorem poprzedniego roku wraz z uczestnikami zlotu przejechaliśmy kilka niezapomnianych tras turystycznych w granicach powiatu tarnowskiego. Oddaliśmy cześć bohaterom walk o Niepodległość Polski na Starym Cmentarzu w Tarnowie. To były niezapomniane chwile dla wszystkich uczestników Zlotu, którzy na imprezie motocyklowej, po raz pierwszy uczestniczyli w tak wzniosłym wydarzeniu.

     Kolejne Zloty Motocykli odbył się tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia w 2009, 2010 i 2011 r. również pod hasłem „Szlakiem Niepodległości” i wpisały się już na stałe w kalendarz imprez motocyklowych.

     W następnych latach eksperymentowaliśmy z terminami i miejscami, ostatecznie nasze zloty odbywają się w ostatni weekend czerwca. Wciąż myślą przewodnią zlotów jest "Szlak Niepodległości", gdyż chcemy w ten sposób przypominać historię naszego kraju oraz walczących o jego wolność na ziemiach tarnowskich. Odwiedzają nas goście z zaprzyjaźnionych klubów z Czech, a także motocykliści z Ukrainy, Austrii i wielu motocyklistów z różnych regionów Polski.

     Od wielu lat Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA bierze czynny udział i wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka zbierając pieniądze dla chorych dzieci. Udziela się także dla środowiska niepełnosprawnych, uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych. 

     Tradycją są również udział motocyklistów WATAHY w uroczystościach patriotycznych w Tarnowie, coroczne wyjazdy na cmentarze I wojny światowej z okazji 11 listopada, a także, organizowany przez WATAHĘ "Motocyklowy Rajd Pamięci Więźniów Pierwszego Transportu do KL Aushwitz", który również wpisuje się na stałe w kalendarz imprez motocyklowych.

     Naszą pasję motocyklową realizujemy również zabezpieczając różne imprezy sportowe. Do najważniejszych należą Karpacki Wyścig Kurierów, podczas którego marshalle z Watahy zabezpieczają trasę wyścigu i dbają o bezpieczny przejazd kolarzy w Polsce, Czechach i Słowacji, a także Małopolski Wyścig Górski i inne regionalne wyścigi kolarskie, a ostatnio nasi motocykliści byli na Tour de Pologne.

     Historia WATAHY może i nie jest bardzo długa, ale biorąc pod uwagę fakt bardzo intensywnego wykorzystania tego czasu, śmiało można stwierdzić, że sporo już razem przeżyliśmy. Niejeden zlot, niejedną trasę, niejedną fascynującą przygodę. Wspólne wspomnienia utrwalają więzi przyjaźni, a należy zaznaczyć, że początki owej przyjaźni często sięgają wielu lat przed powołaniem stowarzyszenia. Na tym fundamencie budujemy przyszłość naszej organizacji. Bo to jedyny trwały fundament. No i oczywiście bezpieczna jazda...

     Życząc tylko bezpiecznych powrotów
     do zobaczenia na trasie i kolejnym zlocie w Tarnowie.
     TKM WATAHA

 

Oświadczenie z 22.09.2012 r.

     Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA istniejąca już 12 lat, zrzeszona w Polskim Ruchu Motocyklowym, od początku istnienia zakładała, że będzie grupą motocyklistów:
- dla których jazda motocyklem jest pasją i odskocznią od codziennych spraw, trosk i problemów,
- którzy szanują swoją indywidualność, a także indywidualność każdego innego motocyklisty spotkanego na drodze,
- dla których turystyka motocyklowa jest szczególnym sposobem spędzania wolnego czasu.

     Wykorzystując nasze zainteresowania i pasje chcemy przy okazji promować miasto Tarnów, region tarnowski i województwo małopolskie w zakresie popularyzacji turystyki motocyklowej, krajoznawczej oraz wiedzy o historii regionu.
Jako Konfederacja szanujemy wszystkie kluby i organizacje motocyklowe. Nie dążyliśmy i nie dążymy do uzyskania statusu klubu MC, nie mniej jednak szanujemy tradycje motocyklowe, dlatego właśnie nigdy nie naszywaliśmy godła Konfederacji (cztery wilki wokół herbu Tarnowa) na plecach kamizelek, a odblaskowy napis WATAHA z założenia miał w niczym nie przypominać górnego rockera noszonego przez kluby MC.

     Ze względu na szacunek dla tradycji motocyklowych oraz klubów MC, a także nie chcąc wprowadzać nikogo w błąd, członkowie TKM WATAHA podjęli decyzję o usunięciu z kamizelek symbolicznej głowy wilka. Pragniemy w dalszym ciągu zachować własną tożsamość, poprawne i przyjacielskie stosunki z wszystkimi miłośnikami motocykli, tak zrzeszonymi w różnych klubach, jak i niezrzeszonymi.

Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie
 
Rajd Pierwszego Transportu

TKM WATAHA
jest członkiem:

PRM Polski Ruch Motocyklowy

Polskiego Ruchu
Motocyklowego 1978

uskrzydlony 2009
 "Uskrzydlony 2009"
dla TKM WATAHA


© WATAHA 2003 - 2017