Wataha zimy się nie boi
 

PRM
  Polski Ruch Motocyklowy 1978

Rajd Pamięci Więźniów Pierwszego Transportu do KL Auschwitz

 Rajd Pamięci Więźniów  Pierwszego Transportu do KL Auschwitz

     14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych mężczyzn: harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy w historii masowy transport więźniów do obozu koncentracyjnego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia dnień
14 czerwca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

     Zaczęło się w Tarnowie 13 czerwca, gdy z tarnowskiego Zakładu Karnego – przekształconego przez okupanta w więzienie polityczne – wytypowano 753 osoby i późnym popołudniem przewieziono do łaźni żydowskiej, gdzie spędzili noc. Wczesnym rankiem wyprowadzono ich z mykwy, uformowano w kolumnę i pod silną eskortą policji przeprowadzono pustymi ulicami Tarnowa na rampę kolejową w pobliżu dworca. Do pociągu wsiadło 728 więźniów, los 25 jest nieznany. Tego samego dnia tych 728 młodych mężczyzn trafiło do najokrutniejszego miejsca na ziemi. Tylko ok. 200 z nich przeżyło. W lipcu 2019 roku odszedł w wieku 97 lat ostatni świadek tych wydarzeń.

     Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA - od lat - każdego 14 czerwca wczesnym rankiem wyrusza z Tarnowa spod pomnika Pierwszego Transportu przy Starej Łaźni do Oświęcimia, by uczcić pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń.
14 czerwca 2020 roku obchodziliśmy  80 rocznicę wspomnianej deportacji. W Rajdzie Pamięci miało uczestniczyć 728 motocykli, niestety obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią zmusiły nas do odwołania Rajdu w takiej formie. Mimo to i tak w Rajdzie uczestniczyło około 200 motocykli.

 

Ogłoszenia 2020      Historia pierwszego transportu

 

 Patronat Honorowy:
Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Roman Ciepiela - Prezydent Tarnowa

 

Dziękujemy za wsparcie:

POWIAT TARNOWSKI
 powiat tarnowski

   
Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie
Podaruj 1%
 
Rajd Pierwszego Transportu

TKM WATAHA
jest członkiem:

PRM Polski Ruch Motocyklowy

Polskiego Ruchu
Motocyklowego 1978

uskrzydlony 2009
 "Uskrzydlony 2009"
dla TKM WATAHA


© WATAHA 2003 - 2017