Wataha zimy się nie boi
 

PRM
  Polski Ruch Motocyklowy 1978

     Organizacja Motocyklowego Rajdu Pamięci Ofiar Pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Zrobimy co w naszej mocy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Niektóre sprawy wymagają czasu i nie zależą tylko od nas. Musimy uzyskać szereg zgód, pozwoleń, dopiąć terminy i godziny, gdyż w tym czasie nie tylko my będziemy czcić pamięć pierwszego transportu. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Na tej stronie (i na stronie wydarzenia na FB) będziemy na bieżąco wstawiać nowe informacje dotyczące organizacji Rajdu. Osoby, które zgłoszą swoje uczestnictwo w Rajdzie będą również otrzymywać informacje na maila.

OGŁOSZENIA:

Komunikat nr 1
2020-02-13
Ukazał się komunikat nr 1.
Komunikaty są bardzo ważnymi informacjami dotyczącymi Rajdu - zainteresowani uczestnictwem powinni się z nimi zapoznać.
Komunikat będzie wysłany do wszystkich, którzy dokonali rejestracji. Jeżeli nie dostaniesz komunikatu na maila do 15 lutego, to znaczy, że nie mamy Twojego zgłoszenia.

Dokonaj zgłoszenia na Rajd: https://www.wataha.tarnow.pl/pl/00109,zgloszenia_na_rajd_2020

 

Pobierz komunikat nr 1 w PDF

 

KOMUNIKAT nr 1

13.02.2020 r.
 

1. CELE RAJDU


1) Podstawowym celem całego przedsięwzięcia jest oddanie czci i pamięć o młodych mężczyznach z pierwszego masowego transportu polskich więźniów politycznych do obozu Auschwitz z 14 czerwca 1940 roku.

2) Uczczenie 80. rocznicy pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku poprzez przebycie trasy więźniów z tamtego okresu, czyli:
– przemarsz ulicami miasta Tarnowa w dniu 13 czerwca spod więzienia, gdzie byli przetrzymywani więźniowie, przez Starą Łaźnię, gdzie spędzili noc i obok której znajduje się obecnie Pomnik Pierwszego Transportu, po dworzec lub rampę kolejową, z której odjechali – czyli przejście tymi ulicami, którymi szli więźniowie 80 lat temu,
– przejazd w dniu 14 czerwca z Tarnowa sprzed Pomnika Pierwszego Transportu do obecnego Muzeum KL Auschwitz 728 motocyklistów – tylu ilu było więźniów pierwszego transportu.

3) Poszukiwanie i zebranie informacji historycznych o więźniach pierwszego transportu, ich historii sprzed aresztowania i w czasie pobytu w obozie oraz dalszych losach tych, którzy obóz opuścili.

2. PRZYGOTOWANIA

1) Jesteśmy na etapie uzgadniania z zarządcami dróg oraz Policją szczegółów przejazdu z Tarnowa do Oświęcimia tak dużej kolumny motocykli i pojazdów obsługi. Każdy zapewne ma świadomość jak ogromne jest to przedsięwzięcie oraz jakie może stwarzać utrudnienia dla innych użytkowników dróg na trasie naszego przejazdu. Przede wszystkim jednak musimy zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – na co nie tylko my zwracamy uwagę. W związku z tym mogą pojawić się pewne wymagania czy obostrzenia, do których będzie się trzeba dostosować.
Opracowany zostanie szczegółowy regulamin uczestnictwa w Rajdzie, z którym każdy będzie musiał się zapoznać i go przestrzegać.

2) Program pobytu w Tarnowie w dniu 13 czerwca i w Oświęcimiu w dniu 14 czerwca jeszcze jest w trakcie przygotowywania. Zarówno w Tarnowie jak i w Oświęcimiu będą odbywały się obchody 80. rocznicy pierwszego transportu i zarówno Muzeum Auschwitz jak i Miasto Tarnów będą miały w związku z tą rocznicą swoje plany. Chcemy aby uroczystości połączyć, ale nie w każdym wypadku jest to możliwe, więc musimy uzbroić się w cierpliwość.

3) Każdy uczestnik będzie musiał zarejestrować się indywidualnie. Termin rejestracji jeszcze podamy, ale prawdopodobnie będzie to koniec kwietnia. Dlatego zgłoszone już grupy prosimy o zarejestrowanie się indywidualnie. Będzie to konieczne z kilku powodów:
– każdy motocyklista będzie reprezentował jednego więźnia, albo inaczej – każdy motocykl będzie miał swojego patrona w postaci jednego z więźniów pierwszego transportu,
– każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma wcześniej numer obozowy jednego z więźniów oraz informację o nim. Będzie miał czas na poznanie jego historii, a może nawet odszukanie nowych informacji,
– do każdego uczestnika będziemy wysyłać ważne komunikaty dotyczące spraw porządkowych, organizacyjnych, bezpieczeństwa itp.,
– każdy uczestnik będzie musiał osobiście potwierdzić swój udział, zobowiązać się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, regulaminu przejazdu, zasad przebywania na terenie Muzeum Auschwitz podczas naszego pobytu.

3. UDZIAŁ W RAJDZIE

1) Odpłatność i nocleg – nie przewidujemy pobierania opłat za udział w Rajdzie. Każdy uczestnik musi jednak mieć świadomość, że pewne koszty będzie musiał ponieść, jak: paliwo na dojazd, przejazd i powrót, nocleg, wyżywienie, zakup ewentualnych pamiątek (blachy, naszywki).  My chcemy zapewnić bez opłat:
– dla każdego zarejestrowanego uczestnika indywidualną opaskę okolicznościową na ramię z datą 14 czerwca i numerem obozowym więźnia oraz naklejki okolicznościowe,
– dla pozostałych uczestników (plecaczków, gości, obsługi i innych) okolicznościową opaskę na ramię z datą 14 czerwca i z liczną „728” symbolizującą ilość więźniów z pierwszego transportu oraz naklejki okolicznościowe,
– ciepły poczęstunek w sobotę wieczorem w Tarnowie oraz w niedzielę na zakończenie Rajdu w Oświęcimiu,
– przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4,
– wstęp do Muzeum Auschwitz.
Ponadto chcemy przygotować ok. 200 miejsc noclegowych w namiotach wojskowych lub w innych miejscach pod dachem, ale z własnym śpiworem i karimatą. Wynegocjować lepsze ceny dla uczestników Rajdu w tarnowskich hotelach. Sami nie pośredniczymy w rezerwacji noclegów poza tymi, które sami zaoferujemy.

2) Dołączanie do Rajdu na trasie przejazdu – mając na uwadze cele Rajdu opisane w punkcie 1. oraz względy bezpieczeństwa, nie będzie możliwości włączania się w trakcie przejazdu do kolumny przez niezarejestrowanych uczestników. Uczestnicy Rajdu będą identyfikowani poprzez opaski na ramieniu. Wszystkie skrzyżowania po drodze będą zabezpieczone i osoby bez opasek nie będą wpuszczani do jadącej kolumny. To bardzo istotne i będzie przestrzegane z całą stanowczością.

3) Zbiórka przed wyjazdem – każdy uczestnik otrzyma wcześniej instrukcję z mapką i planem zbiórki w miejscu wyjazdu. Ze względów na bezpieczny i sprawny start Rajdu, tylko nieliczna grupa spotka się bezpośrednio przy Pomniku Pierwszego Transportu w centrum miasta i stamtąd wyruszy do punktu, w którym wszyscy będą już gotowi do wyjazdu. Najprawdopodobniej będzie to godzina 7-7:30 rano.

4. WSPARCIE

1) Miło nam poinformować, że nasz Rajd objął Patronatem Honorowym Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego.

3) Współorganizatorem Rajdu jest Gentlemen's Club Oświęcim, a Rajd odbędzie się pod patronatem Polskiego Ruchu Motocyklowego  PRM1978.

2) Jeśli ktoś chciałby wesprzeć nasze działania, jesteśmy otwarci na każdą formę pomocy, szczególnie na dwie poniższe:
– Wsparcie merytoryczne – szukamy informacji o więźniach pierwszego transportu, niestety jest ich niewiele, a jak są to skąpe lub z utrudnionym dostępem. Zachęcamy wszystkich do rozpytywania się wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, w szkołach czy urzędach – może ktoś ma jakieś informacje, dokumenty, pamiątki. Coś, co mogłoby przybliżyć nam losy tych osób. Na naszej stronie udostępniamy listę więźniów pierwszego transportu oraz miejscowości z jakich pochodzili.
– Wsparcie finansowe – gdyby ktoś chciał wesprzeć nasze działania w formie darowizny, prosimy o wykonanie przelewu na konto Konfederacji nr: 10 2030 0045 1110 0000 0321 9840 z dopiskiem RAJD.

3) Zachęcamy do śledzenia informacji o Rajdzie na naszej stronie www.wataha.tarnow.pl w zakładce Rajdu „14 czerwca” oraz wydarzenia na facebooku.

« powrót
Archiwum:         
Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie
Podaruj 1%
 
Rajd Pierwszego Transportu

TKM WATAHA
jest członkiem:

PRM Polski Ruch Motocyklowy

Polskiego Ruchu
Motocyklowego 1978

uskrzydlony 2009
 "Uskrzydlony 2009"
dla TKM WATAHA


© WATAHA 2003 - 2017