Zachęcamy do przyłączenia się do Motocyklowego Rajdu Pamięci Ofiar Pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz 14 czerwca 2025 r. Na tej stronie będziemy na bieżąco wstawiać nowe informacje dotyczące organizacji Rajdu. Osoby, które zgłoszą swoje uczestnictwo w Rajdzie będą również otrzymywać informacje na maila.
KOMUNIKAT nr 1/2025
1. CEL RAJDU
1) Podstawowym celem całego przedsięwzięcia jest oddanie czci i pamięć o młodych mężczyznach z pierwszego masowego transportu polskich więźniów politycznych do hitlerowskiego obozu Auschwitz z 14 czerwca 1940 roku.
2) Uczczenie 85. rocznicy pierwszego transportu z 14 czerwca 1940 roku poprzez przebycie trasy więźniów z tamtego okresu, czyli przejazd w dniu 14 czerwca z Tarnowa sprzed Pomnika Pierwszego Transportu do Oświęcimia, na rampę kolejową obok obecnego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W rajdzie ma wziąć udział 728 motocykli – tyle ilu było więźniów pierwszego transportu.
3) Poszukiwanie i zbieranie informacji historycznych o więźniach pierwszego transportu, ich historii sprzed aresztowania, z czasu pobytu w obozie oraz dalszych losach tych, którzy obóz przeżyli.
2. UDZIAŁ W RAJDZIE
1) Udział w Rajdzie można wziąć na dwa sposoby: pierwszy, to przyjazd do Tarnowa skąd razem przejedziemy do Oświęcimia, a drugi, to przyjazd bezpośrednio do Oświęcimia.
2) Każdy uczestnik będzie musiał zarejestrować się indywidualnie na stronie https://www.wataha.tarnow.pl/pl/00113,zgloszenie_indywidualne. Termin rejestracji do 30 maja. Każdy motocyklista będzie reprezentował jednego więźnia, a raczej – każdy motocykl będzie miał swojego patrona w postaci jednego z więźniów pierwszego transportu.
3) Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma numer obozowy jednego z więźniów oraz informację o nim. Będzie miał możliwość poznania jego historii, a może nawet odszukanie nowych informacji,
4) Do każdego uczestnika będziemy wysyłać ważne komunikaty dotyczące spraw porządkowych, organizacyjnych, bezpieczeństwa itp.,
5) Każdy uczestnik będzie musiał potwierdzić swój udział poprzez dokonanie wpłaty 50 zł. Wpłaty można dokonać przelewem na nr konta: 10 2030 0045 1110 0000 0321 9840 z opisem: darowizna RAJD oraz imię i nazwisko zgłoszonego uczestnika lub Blikiem na telefon na numer 601 506 734 również z podaniem danych.
6) Każdy uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, regulaminu przejazdu, zasad przebywania na terenie Muzeum Auschwitz podczas naszego pobytu.
7) Zapewniamy parkingi w Tarnowie i Oświęcimiu i przejazd autostradą A4.
3. RAJD
1) Agenda na 14 czerwca 2025 r.
6.00 Przyjazd i rejestracja uczestników do Tarnowa na Placu Starej Kapłanówki przy ul. Dwernickiego 10.
6.20 Złożenie przez delegacje kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Pierwszego Transportu.
7.00 Wyjazd do Oświęcimia.
od 8.00 – 9.30 Przyjazd i rejestracja uczestników, którzy przyjadą bezpośrednio do Oświęcimia na parking przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 12 (wjazd od ul. Józefa Szajny).
9.45 Przejście na teren Małopolskiej Uczelni Państwowej przed tablicę upamiętniającą przybycie pierwszego transportu do Auschwitz.
10.00 Uroczystości na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz uroczyste otwarcie Izby Pamięci Pierwszego Transportu wraz ze zwiedzaniem.
11.00 do maksymalnie 12.30 Wejście na teren byłego obozu Auschwitz i przejście w milczeniu pod Ścianę Śmierci, gdzie oddamy hołd poległym. Przejście to, z szacunku dla miejsca, odbędzie się w ciszy.
(Podczas wejścia na teren Muzeum odbędzie się kontrola bezpieczeństwa. Obowiązkowe jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem. Na teren Muzeum nie można wnosić przedmiotów niebezpiecznych i ostrych narzędzi. Ich posiadanie opóźni kontrolę i wejście).
W tym dniu nie ma możliwości zwiedzania Muzeum Auschwitz.
2) Istnieje możliwość uczestniczenia w oficjalnych obchodach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau:
1.30 Msza św. w klasztorze Franciszkanów w Harmężach (bardzo mały parking).
13:00 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszego transportu do Auschwitz.
14:00 Upamiętnienie pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz I
3) Uczestnicy, którzy przyjadą do Tarnowa w piątek 13 czerwca, mogą wziąć udział w tradycyjnym przejeździe spod tarnowskiego więzienia, gdzie byli przetrzymywani więźniowie, przez Starą Łaźnię, gdzie spędzili noc i obok której znajduje się obecnie Pomnik Pierwszego Transportu, po rampę kolejową, z której odjechał pociąg z więźniami. Dokładny plan tego przejazdu podamy niebawem.
4) Ze względów bezpieczeństwa, na trasie Tarnów – Oświęcim, nie będzie możliwości włączania się w trakcie przejazdu do kolumny przez niezarejestrowanych uczestników. Wszystkie skrzyżowania po drodze będą zabezpieczone i osoby niezarejestrowane nie będą wpuszczane do jadącej kolumny. To bardzo istotne i będzie przestrzegane z całą stanowczością.
4. WSPARCIE
1) Miło nam poinformować, że nasz Rajd objął Patronatem Honorowym Pan Jakub Kwaśny – Prezydent Miasta Tarnowa.
2) Rajd odbędzie się pod patronatem Polskiego Ruchu Motocyklowego PRM1978.
3) Jeśli ktoś chciałby wesprzeć nasze działania, jesteśmy otwarci na każdą formę pomocy, szczególnie na dwie poniższe:
– Wsparcie merytoryczne – szukamy informacji o więźniach pierwszego transportu, niestety jest ich niewiele, a jak są, to skąpe lub z utrudnionym dostępem. Zachęcamy wszystkich do rozpytywania się wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, w szkołach czy urzędach – może ktoś ma jakieś informacje, dokumenty, pamiątki, coś, co mogłoby przybliżyć nam losy tych osób. Na naszej stronie udostępniamy listę więźniów pierwszego transportu oraz miejscowości, z jakich pochodzili.
– Wsparcie finansowe – gdyby ktoś chciał wesprzeć nasze działania w formie darowizny, prosimy o wykonanie przelewu na konto Konfederacji nr: 10 2030 0045 1110 0000 0321 9840 z dopiskiem WSPARCIE RAJDU.
4) Zachęcamy do śledzenia informacji o Rajdzie na naszej stronie www.wataha.tarnow.pl lub www.14czerwca1940.pl